O projekcie

Pomysł na organizowanie sesji naukowych poświęconych lokalnemu światu zrodził się jesienią 1994 r. Pierwotnie głównym zamysłem było skoncentrowanie uwagi Chorzowian wokół wartości związanych z przeszłością i teraźniejszością miasta i jego okolic. Szybko jednak okazało się, że refleksja ta obejmuje coraz szersze kręgi. Ostatecznie też nie tylko Chorzów, ale i Górny Śląsk, a później szeroko rozumiane miejsca pograniczne i to, co nazywamy Medium Mundi, stało się źródłem zainteresowania uczestników chorzowskich jesiennych spotkań. Skupiają one nie tylko środowiska intelektualne, mają również wymiar edukacyjny, ostatnio ich ważnym rysem jest interdyscyplinarność.

Od 2006 r. przedmiotem rozważań są wartości nie ograniczone ani do jakichkolwiek zawężonych przestrzeni geograficznych czy kulturowych, ani też dziedzin czy dyscyplin.

Ostatnia, "Wobec braku, utraty, ubywania" stworzyła przestrzeń do rozmowy o stracie i żałobie. Wynikało to z jednej strony z potrzeby kontynuacji wcześniejszych przemyśleń (w ostatnich latach w ramach projektu "Medium Mundi" podejmowaliśmy refleksję nad utratami związanymi z brakiem lub nadmiarem pamięci, ze światem zwierzęcym, z nieprzebaczeniem), z drugiej zaś z pragnienia zaakcentowania początku działalności Centrum Afirmacji Życia przy hospicjum chorzowskim, instytucji powołanej do wspierania ludzi przeżywających sytuację "osierocenia".